لحظاتت رو با بستنی قیفی شیرین کن!

لحظاتت رو با بستنی قیفی شیرین کن!

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار_6310ed9c77688.jpeg

اگر برای یک سفر هیجان انگیز آماده اید ،میتوانیدروی جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار حساب باز کند.در ابتدا میخواهیم  راجب موقعیت جغرافیایی آن توضیح مختصر ارائه دهیم تا با این شهر بیشتر آشنا شوید و بعد جذابیت چابهار را معرفی کنیم.با بستنی قیفی همراه باشید.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی کشور است این بندر علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی چابهار

شهر بندری چابهار در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است. این شهر تنها بندر اقیانوسی ایران است و در لنگرگاه آن کشتی‌های اقیانوس‌پیما هم می‌توانند پهلو بگیرند.

چابهار یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد ایران است و از آنجا که نزدیک‌ترین مسیر برای کشورهای آسیای میانه برای دسترسی به آب‌های آزاد است، موقعیت استراتژیک ویژه‌ای دارد.

شهرستان چابهار با مساحتی حدود ۱۷۱۵۵ کیلومتر مربع از جانب شمال به شهرستان قصرقند، از جنوب به دریای عمان، از شرق به شهرستان دشتیاری و از غرب به شهرستان کنارک محدود است.

فاصله بندر چابهار تا مرکز استان سیستان و بلوچستان ۷۳۸ کیلومتر است.

  • فاصله‌ی چابهار تا تهران: ۱۸۱۳ کیلومتر
  • فاصله‌ی چابهار تا اصفهان: ۱۵۱۰ کیلومتر
  • فاصله‌ی چابهار تا شیراز: ۱۲۴۲ کیلومتر
  • فاصله‌ی چابهار تا تبریز: ۲۳۳۳ کیلومتر
  • فاصله‌ی چابهار تا مشهد: ۱۵۷۴ کیلومتر
  • فاصله‌ی چابهار تا کرمان: 835 کیلومتر

مناسب ترین زمان مسافرت به چابهار

هر چند در چهار فصل سال می‌شود به چابهار چهار بهار سفر کرد اما آبان تا اوایل اسفند بهترین زمان برای سفر به چابهار است. دمای چابهار در زمستان ۱۹ درجه سانتی‌گراد و در تابستان ۳۱ درجه سانتی‌گراد است.

آیا فقط با هواپیما میشود به چابهار سفر کرد؟

جواب ما به شما خیر است.سفر به چابهار از طریق هواپیما، اتوبوس، ماشین سواری و قطار با تورهای گروهی یا شخصی امکان پذیر است.

سوغاتی های چابهار

یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار سوغاتی های این شهر است….

  • صنایع دستی چابهار: یکی از اصلی‌ترین سوغاتی‌های چابهار صنایع دستی آن است. مهمترین صنایع دستی بلوچ، سوزن دوزی، سکه دوزی، زری دوزی، معرق صدف، گلیم بافی و حصیر بافی، وسایل زینتی و تراش سنگ‌های قیمتی است.
  • خوراکی: از چابهار می‌توانید سوغاتی‌های خوشمزه برای دوستان و آشنایان ببرید که شیرینی لندو و ماهی مهم‌ترین آنهاست.

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

1 . کوه های مریخی (مینیاتوری) 

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

کوه‌های مینیاتوری یا مریخی در جاده چابهار به بندر گواتر و روبه‌روی دریا واقع شده‌اند. منظره این کوه‌ها باعث شده تا این جاده یکی از منحصر به‌ فردترین جاده‌های ایران باشد جنس رسوبی آن‌ها و همچنین فرسایش خاص این کوه‌ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده که شبیه به یک تابلویی نقاشی است زمین‌شناسان عمر کوه‌های مریخی را تا ۵ میلیون سال برآورد کرده‌اند. اهالی محل به این کوه‌ها آریایی یا کالانی می‌گویند. آسمان این نقطه از ایران مکان بسیار مناسبی برای رصد ستارگان است؛ به همین خاطر بسیاری از منجمین برای رصدهای خود به این مکان اعجاب‌انگیز سفر می‌کنند.

2 . درخت مکرزن

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

درخت مکرزن که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی نیز معروف است، نام درختی معروف در شهرهای چابهار و نیک‌شهر است. این درخت از جاذبه‌های گردشگری این دو شهر به‌شمار می‌آید. اصل این گیاه از هند شرقی و دارای برگ‌های پهن است و شاخه‌های آن به پایین سرازیر می‌شود و در لای شن‌ها ریشه می‌دواند.

3 . بندر گواتر

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی شهرستان چابهار و تماس با مرز پاکستان بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته است. گواتر، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی‌الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان می‌درخشد. گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل‌های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می‌رود.

4 . قلعه پیروز گت

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

قلعه پیروز گت در بخش مرکزی 5 کیلومتری شمال غربی چابهار در روستای تیس قرار دارد. این اثر از دوره اشکانیان و ساسانیان است. این دژ بر فراز تپه‌ای در میانه دره تیس واقع است. بلندی تپه از ارتفاع دو رشته کوه پیرامون تپه بیشتر نمی‌باشد. آثاری از برج‌ها در ضلع شمالی و جنوبی دیده می‌شود. در قسمت ضلع شمالی دو اتاق کوچک به منظور دیده‌بانی روی یک گوشواره وجود دارد و بلندترین قسمت دژ و برج روی همین گوشواره است. سنگ‌های به کار رفته در بنا غیر آهکی هستند زیرا جنس خود تپه آهکی می‌باشد.

5 . مسجد جامع تیس

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

از مناطق دیدنی چابهار می‌توان از مسجد تیس نام برد. مسجد جامع تیس که از لحاظ معماری مانند مساجد کشورهای پاکستان و هندوستان است، مانند اکثر مساجد اهل تسنن یک مناره دارد. صحن این مسجد هر زائری را ولو برای اولین بار، به یاد تابلوهای پر از رنگ زیبا می‌اندازد. مناره و گنبدهایی که با رنگ‌های سبز و قرمز زیباتر شده‌اند و درب‌هایی که با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظم رنگارنگ جلوهایی چشم‌نواز به مسجد داده‌اند.

6 . غارهای بان مسیتی

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

به مجموعه غارهایی در ۵ کیلومتری شمال باختری روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند (در نزدیکی چابهار) گفته می‌شود. یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی در کنار هم قرار دارند. غار اول طبیعی و به شکل نیم‌دایره و با استفاده از روش تراشکاری درون غار و دهانه آن توسعه پیدا کرده است. یک آرامگاه کوچک از گچ به صورت دو سطح افقی که بر روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگ‌ نبشته، خط و لوحه در عمق یک متر از سطح غار دیده می‌شود که در گرد آن یک فضای کوچک وجود دارد.

7 . منطقه حفاظت‌شده گاندو

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

منطقه حفاظت‌شده گاندو در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع است. این منطقه ۴۵۶ هزار هکتار وسعت دارد که بیشتر آن در شهرستان چابهار و بخشی در شهرستان سرباز واقع شده است. مرز جنوبی این منطقه را ساحل دریای عمان و مرز شرقی را مرز پاکستان تشکیل می‌دهد. این منطقه تنها نقطه ایران است که گاندو تنها تمساح بومی ایران در آن زندگی می‌کند.

8 . موزه محلی چابهار

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که از دوران قاجار به جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار است. این بنا بر روی سکویی به ارتفاع یک و نیم متر و به وسعت حدود ششصد و پنجاه متر مربع بنا شده و دارای سه درب ورودی، مجموعه اتاق‌ها، راهرو و… است. بنا در دو طبقه ساخته شده است که قسمتی از آن به وسیله سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده است.

9 . گل افشان

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

یکی از دیدنی‌های حیرت‌انگیز شهرستان چابهار، کوه‌های گل‌افشان آن است که مهم‌ترین آن‌ها در نقطه‌ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تنگ قرار دارد. کوه گل‌افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر و قطر قاعده کمی بیش از ۱۰۰ متر در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگی نباشد، تقریباً راحت است. در بالاترین نقطه کوه چاله‌ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می‌شود. در کنار این کوه، دو کوه کم‌ارتفاع دیگر وجود دارد که به نظر می‌رسد زمانی آن‌ها نیز گل‌افشان بوده‌اند.

10 . تالاب لیپار

جاذبه های گردشگری و تفریحی چابهار

این تالاب به تالاب صورتی نیز موسوم است و از مناطق زیبا و طبیعی منطقه است که با چشم‌اندازی فوق‌العاده در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای زمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار – گواتر قرار گرفته است. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسفند 1402
شنبهیکشنبهدوشنبهسه‌شنبهچهارشنبهپنج‌شنبهجمعه
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5