لحظاتت رو با بستنی قیفی شیرین کن!

لحظاتت رو با بستنی قیفی شیرین کن!

موزه پارس شیراز؛ قدیمی ترین موزه شیراز

موزه پارس شیراز؛ قدیمی ترین موزه شیراز_6310ed838c396.png

موزه پارس شیراز

سفر به شیراز یکی از تاریخی‌ترین و دل‌انگیزترین سفرهایی است که می‌توانید با عزیزان‌تان داشته باشید و از عطر بهار نارنج سرمست شوید. فرقی نمی‌کند که هنگام چشمک شکوفه‌ها یا خوابیدن درختان به این شهر بیاید. همچنان جذابیت‌هایی در انتظارتان است که سفرتان را دلچسب می‌کند. خودتان را آماده کنید، قرار است از فضایی دیدن کنیم که هم مورد علاقه طبیعتگران خوش ذوق است و هم تاریخ دوستان را به وجد می‌آورد. می‌خواهیم سری به موزه پارس واقع در باغ نظر شیراز بزنیم و از عطر درختان بهار نارنجی که شما را به میانه باغ دعوت می‌کند، سرمست شویم.

آشنایی با موزه پارس شیراز

عمارت کلاه فرنگی در موزه پارس شیراز

در میان کوچه، تابلوی موزه پارس از شما برای بازدید از عمارت و باغی زیبا دعوت می‌کند. راه را ادامه می‌دهید و بر روی کاشی‌های قدیمی کف باغ قدم می‌گذارید. عمارت 8 گوشه‌ای را می‌بینید که به عمارت کلاه فرنگی معروف است. اینجا همان موزه پارس شیراز است. باغی زیبا به اندازه 7700 متر که به یکی از مهم‌ترین باغ‌های شیراز تبدیل شده است. در دو طرف این عمارت، دو حوض قدیمی قرار گرفته که دور تا دور آن را با گلدان‌های شمعدانی تزیین کردند. کمی که دقت می‌کنید می‌بینید عمارت بر روی سکویی به ارتفاع 1.5 متر ساخته شده است.

کاشی‌کاری یک دست و متقارن عمارت که در دو ضلع آن، شکارگاه و دو ضلع دیگر آن، حکایت داستان تخت سلیمان نقاشی شده، جلوه زیباتری به این مکان بخشیده است.

در محوطه که می‌چرخید، توجه‌تان به سه اثر تاریخی جلب می‌شود که تاریخچه آن، روی کارت کوچک کنار اثر نوشته شده است. اولین اثر که احتمالا این نقش را در طراحی‌های دیگر نیز دیده باشید نقش سنگ آزاره خورشید است که دو شیر روی آن به تصویر کشیده شده است. این سنگ متعلق به زمان قاجاریان است.

بنای دیگری که از تاریخ جا مانده، سنگ استوانه‌ای است که روی آن تاریخ رامگرد نوشته شده است و متعلق به سال 590 هجری قمری است.

و اما توجه‌تان را به بزرگترین اثر سنگی شاهنشاهی در محوطه جلب می‌کنیم. سنگ‌های آزاره کاخ خورشید که متعلق به دوران قاجاریه است. تصویر این سنگ‌ها، تصویری از پهلوانان ایرانی است که گرز به دست به شما خیره شدند.

موزه پارس شیراز کجاست